Ríša

Ríša je jedenáctiletý kluk, který od narození trpí neurovývojovými poruchami – dětským autismem, hyperkinetickým syndromem a těžkou mentální retardací.

Příběh Ríši

Ríša je jedenáctiletý kluk, který od narození trpí neurovývojovými poruchami – dětským autismem, hyperkinetickým syndromem a těžkou mentální retardací. Jeho postižení se projevuje zejména tak, že Ríša mnohým věcem v našem světě nerozumí, a to ani mluvené řeči. Pro nás běžné situace v něm proto vyvolávají velký strach a když se cítí ohrožen, uchyluje se k chování, které může ohrozit nejen jeho samotného, ale i jeho okolí. Stejně tak ale reaguje i v případech, že jej něco trápí, nebo bolí.

V posledním roce se výrazně zvýšilo agresivní chování vůči sobě i okolí. A protože Ríša má s komunikací velké problémy, až po čase jsme si uvědomili, že za výraznou nepohodou a agresivním chováním je velmi často bolest zubu. Bohužel standardním způsobem nebylo možné ošetření provést a specializovaná zařízení, na kterých by byl zákrok hrazen zdravotní pojišťovnou měla neúměrnou „čekací lhůtu“ v řádu mnoha měsíců až let.

Z toho důvodu jsme kontaktovali soukromé zařízení, které má s ošetřením takovýchto dětí v celkové anestezii zkušenosti, avšak není hrazeno ze zdravotního pojištění.

Právě na tento typ ošetření byl použit nadační příspěvek Nadačního fondu Společná šance a tímto za něj velmi děkujeme. Téměř okamžitě po provedení ošetření se výrazně snížila četnost agresivních atak a nejen Ríšovi, ale i jeho okolí se vrátily úsměvy na tvářích.

Dary

2023 – finanční příspěvek v hodnotě 10 000Kč – Příspěvek ošetření u zubního lékaře v celkové anestezie