Terezka

Terezka byla propuštěna z porodnice s tím, že magnetická rezonance ukázala celkové poškození mozku a úbytek bílé hmoty mozkové.

Příběh Terezky

Terezka je krásná malá princezna, která mezi námi málem nebyla. Měla složitý příchod na svět, kdy doktoři netušili, že se jí v břiše daří špatně, a po dlouhé době ji vyndali císařským řezem. Narodila se přesně na den plánovaného porodu, v prosinci 2015. Byla bílá, vykrvácená a téměř nedýchala. Nastal zlověstný šrumec a okamžitá resuscitace. Až po chvíli byla Terezka slyšet, jak chraplavě začíná kňourat a brečet. Po několika hodinách byla zaintubována (dýchací přístroj) a dána na řízenou hypotermii. Její teplota těla byla nastavena na 31 – 32 stupňů Celsia, aby se orgány dokázaly zotavit. Po třech dnech byla postupně buzena a i když se tělo zotavilo dobře, odnesla to hlava. Nedokrvení mozku si vyžádalo daň v podobě dětské mozkové obrny a mikrocefálie. Terezce prvního půl roku, kdy dětem rostou hlavičky bleskovou rychlostí, hlava povyrostla sotva o jeden centimetr. K tomu začala šilhat, takže rovnáme i očička.

Po třech týdnech v porodnici byla Terezka propuštěna s tím, že magnetická rezonance ukázala celkové poškození mozku a úbytek bílé hmoty mozkové. Terezka už byla zacvičena ve Vojtově metodě a objednána do Centra komplexní péče pro děti s perinatální zátěží na další pravidelnou fyzioterapii. Každým týdnem a pravidelným vyšetřením na neurologii bylo jasnější a jasnější, že její vývoj nebude úplně tabulkový. Postupně bylo vidět, že Terezka bude potřebovat větší péči, proto v půl roce svoje první léto strávila na intenzivní hiporehabilitaci v Praze Bohnicích. Na konci léta byla zpevněná, hlavu lépe držela a byla více vnímavější. V hipoterapii pokračovala s lázeňskou přestávkou až do března 2017. Ve svých 11 měsících nastoupila svůj první lázeňský pobyt do Hamzovy léčebny v Luži – Košumberku. Tam nastal zlom. Bylo jasné, že Terezka má hodně práce před sebou, ale že má zároveň velký potenciál. Veškeré informace od ostatních maminek v lázních znamenaly začátek objevování nových léčebných metod, rehabilitačních pobytů, šarlatánů a léčitelů. Dnes má Terezka najetý systém cvičení, který relativně dobře funguje, ale stále má před sebou nové věci, které je potřeba vyzkoušet. Kromě pravidelné fyzioterapie, ergoterapie, logopedie, kraniosakrální osteopatie, homeopatie, canisterapie, plavání, má za sebou akorát 3 pobyty v léčebně, 2 pobyty v Dětském centru ve Znojmě, 1 pobyt v Arpidě v Českých Budějovicích. Od jara 2017 má v programu i 6 hodin týdně v Therapy Centre a na podzim 2017 absolvovala první pobyt na Neurorehabilitační klinice Axon. K tomu samozřejmě další pravidelný program stimulace v domácím prostředí – neustálé cvičení, míčkování, štětečkování, masáže, polohování a trénování úkolů z jednotlivých terapií.

Dary

2022 – finanční příspěvek v hodnotě 119 061 Kč – Příspěvek na léčbu a cvičení
2023 – finanční příspěvek v hodnotě 102 581 Kč – Příspěvek na léčbu a cvičení
2024 – finanční příspěvek v hodnotě 128 118 Kč – Příspěvek na léčbu a cvičení